Optimalizace exportu produktů - nový standard je rozdílový export

Provedli jsme změny v systému a možnostech exportu produktů, které mají velmi pozitivní vliv na vytížení vašich i našich serverů. Nově je defaultním způsob exportu cen tzv. rozdílový export.

Co je rozdílový export

Rozdílový export obsahuje vždy jen produkty, u kterých došlo ke změně vypočtené ceny od předchozího exportu. Neexportují se tak stále ceny všech přeceňovaných produktů, ale jen změny.

Jak nastavit rozdílový export

U e-shop systémů, kde dochází k exportu cen z Cenového automatu přes API, tedy Shoptet, UPgates, PrestaShop, Webareal a WooCommece, není třeba nic nastavovat, nyní je automaticky export rozdílový.

U ostatních e-shop systémů, kde se export cen provádí pomocí XML/CSV feedu, můžete rozdílový export začít využívat přidáním parametru "?from=auto" k url exportního feedu. Cenový automat si pamatuje čas posledního načtení feedu s tímto parametrem a do feedu vloží jen produkty, u kterých došlo po tomto času ke změně vypočtené ceny. K dispozici je také rozdílový export manuální, kdy do url parametru "from" můžete zadat čas, od kterého chcete export změn provést.

Nový systém exportu přes XML/CSV feed je detailně popsán na aktualizované stránce Export dat - XML feed, doporučujeme detailně prostudovat.

Odpovědi na nejčastější otázky

Mám Shoptet, UPgates, PrestaShop, Webareal nebo WooCommece a do e-shopu importuji produkty a ceny také pomocí feedu od dodavatele. Potřebuji tedy z Cenového automatu dělat plný export cen, aby se po importu feedu ceny v e-shopu opět upravily na požadovanou úroveň.

U těchto e-shop systémů se nyní defaultně dělá jen rozdílový export. Export je ale inteligentní a dělá i korekci cen u produktů, kde je to potřeba. Pokud aktuální prodejní cena produktu je jiná, než vypočtená Cenovým automatem, produkt tak bude součástí exportu, i když u něj ke změně vypočtené ceny za předchozí období nedošlo. Tím dojde k potřebné korekci cen u produktů, kde došlo k jejich změně v e-shopu nějakým externím zásahem (ruční úprava, import).

Doporučené řešení v situaci, kdy měníte v e-shopu prodejní ceny produktů importem nějakého feedu, je tento feed před importem nejpreve přepočítat v Cenovém automatu. Více o tom na Konfigurace - Zpracování feedů.

Pokud přepočet feedu není z nějakého důvodu možný a rozdílový export je pro vás problematický, prosím kontaktujte nás, najdeme pro vás individuální řešení.

Rádi bychom začali využívat rozdílový automatický export (XML/CSV), ale potřebujeme také občas načíst plný export. Nenaruší se tím rozdílový export?

Nenaruší. Načítání feedu s rozdílovým automatickým exportem můžete libovolně kombinovat s dalšími typy exportů. Rozdílový automatický export získáte přidáním parametr "from=auto" k url adrese feedu. Při načtení feedu s tímto parametrem si aplikace uloží čas volání a při dalším načtení feedu s tímto parametrem použije uložený čas posledního volání a do feedu vloží jen produkty, u kterých došlo po tomto času ke změně vypočtené ceny. Nemusíte si tak sami ukládat na vašem serveru čas posledního načtení feedu.

Pokud zavoláte exportní feed bez parametru "from=auto" nebo do parametru from zadáte čas (např. from=2023-07-12 15:30:00), aplikace to nepovažuje za načtení rozdílového automatického exportu a čas načtení si neuloží.

Rozdílový export (XML/CSV) chceme využívat, ale chceme si sami zadávat časy, od kterých se  export změn bude provádět. Je to možné?

Můžete využít tzv. rozdílový manuální export. U tohoto typu exportu si sami volíte čas, od kterého chcete export změn provést. Požadovaný čas se zadává do url parametru "from" ve formátu "YYYY-MM-DD hh:mm:ss", tedy např. "2023-07-12 15:30:00" a následným použitím urlencode, kdy výsledný string je "2023-07-12%2015%3A30%3A00". Více informací najdete na stránce Export dat - XML feed.

Zaznamenáváme si v e-shopu/IS, které produkty jsou Cenovým automatem přeceňované. Lze tento dosáhnout i využívání rozdílového exportu?

Rozdílové exporty tuto evidenci přeceňovaných produktů stále umožňují. Rozdílové exporty totiž obsahují také produkty, které po zadaném čase přestaly být přeceňované (nemají už vypočtenou prodejní cenu). Tyto produkty mají element PRICE_VAT prázdný. To je pro vás signál, že tyto produkty přestaly být přeceňované a můžete si informaci v e-shopu/IS aktualizovat.

Případné další dotazy vám rádi zodpovíme.